British Junior Secondary

British Junior Secondary är en fristående grundskola i Eskilstuna för årskurs 7-9. Det här är en spännande tid för våra elever – en del har precis börjat högstadiet och fått nya klasskamrater, lärare och ämnen att lära sig. Under högstadiet står eleverna dessutom inför gymnasievalet och livet efter grundskolan. Utöver att undervisa våra elever enligt läroplanen och förbereda dem för framtiden vill vi få dem att verkligen känna att de har kunskap och förmåga att möte alla utmaningar de kan ställas inför.

Vi lär våra elever hur viktigt det är att alltid ifrågasätta och källkritiskt granska information innan de tar den till sig som fakta. I och med att eleverna kommer upp i högre årskurser ger vi även det engelska språket ett allt större utrymme i undervisningen ­– framför allt den muntliga delen – så att eleverna ska förberedas för eventuella studier och arbete utomlands och känna sig trygga i sin förmåga att uttrycka sig på engelska. Men kanske viktigast av allt är att vi vill få dem att ta till sig vårt motto ”Learning is serious fun” och fortsätta tycka att det är kul att lära sig nya saker, både nu och under resten av livet.

Hej! Tänk att vi redan har kommit in i oktober månad och vi är snart halvvägs in i höstterminen och höstlovet närmar sig. Jag vill börja med att tacka er alla som deltagit på föräldrasamverkansmöte, utvecklingssamtal och föräldramöten. Det är oerhört viktigt och värdefullt att ni vårdnadshavare intresserar er för skolan och det är så…

Vi på British Junior är otroligt stolta över att vi igår tog hem första pris som årets Pep-skola på den stora årliga galan som anordnas av White Guide. Kvällen blev inte sämre av att vår rektor Åsa Ekholm även kom fyra i tävlingen Årets gastronomiska rektor. Det är underbart att konstatera att vårt kreativa och…

Kalendarium 2019

Höstterminen 2019

  • 19 augusti Skolstart upprop Åk 7-9 kl 9.30-11.00
  • Höstlov v 44
  • Julavslutning 18 dec

Vårterminen 2020

  • Planeringsdag/skolan stängd 7 jan
  • Skolstart 8 jan
  • Sportlov v 8 (17-21 feb)
  • Påsklov v 15 (6-13 apr)
  • Lovdag 22 maj
  • Skolavslutning 10 juni

Jag är intresserad

Jag är intresserad och vill veta mer om British Junior.

Namn (obligatoriskt)
Email (obligatoriskt)
Telefon
Meddelande