British Junior Primary

British Junior Primary är en fristående grundskola i Eskilstuna. Här går våra elever i årskurs F-6. De är precis i början av en spännande kunskapsresa som ska ta dem dels genom grundskolan och högre utbildningar, men även genom resten av livet. För här på British Junior vill vi lära våra elever ”The Fine Art of Being Amazed” – att tycka att det är kul och spännande att uppleva och lära sig nya saker. Vårt motto är att ”Learning is serious fun”, och det är en inställning våra elever har användning för hela livet.

På British Junior Primary ger vi våra elever verktyg för inlärning som de kommer behöva under all framtida inlärning. Vi undervisar dem även i vikten av att visa varandra respekt, förståelse och acceptans –­ allt för att de ska kunna känna sig så trygga som möjligt i klassrummet och ge varandra en lugn miljö att lära sig i. Förutom den vanliga undervisningen enligt läroplanen väver vi dessutom in det engelska språket på ett naturligt sätt både i undervisningen och under resten av skoldagen. På det sättet får eleverna ett försprång i vår allt mer globala värld.

Hej! Nu har hösten anlänt och vi har kommit i gång ordentligt med läsåret 2022-2023! Varje dag är ett tillfälle för lärande både för våra elever och för oss vuxna. Vi är en stor skola med drygt 900 elever och mer än 100 medarbetare. Här samsas sexåringar med 15- åringar, ungdomskultur möter Gagabollbanan på skolgården.…

Vi firade vår Pepskola certifiering genom en härlig dag med rörelse i fokus. Hela skolan är involverad och de äldre eleverna är med och stöttar de yngre. Se videon från firandet här under.

Kalendarium 2022/2023

 Höstterminen 2022

 • Planeringsdagar 9-19 aug (AS stängt)
 • Skolstart 15 aug
 • Höstlov vecka 44
 • Julavslutning 21 dec

 Höstterminen 2023

 • Planeringsdag 9 jan 2023 (AS stängt)
 • Skolstart  10 dec
 • Sportlov vecka 8
 • Påsklov vecka 15
 • Lovdagar 18-19 maj (Kristihimmels färd)
 • Nationaldag 6 juni
 • Sommaravslutning 7 juni

  Jag vill veta mer

  Skicka in dina kontaktuppgifter i formuläret nedan för att få mer information om British Junior.

  Om du istället vill ansöka om plats på skolan åt ditt barn, klicka på den här länken.

  Namn (obligatoriskt)
  Email (obligatoriskt)
  Telefon
  Meddelande