Elever och lärare på skola i Eskilstuna

Välkommen till British Junior!

British Junior är en grundskola för årskurserna F-9. Vi vill lära våra elever ”The Fine Art of Being Amazed” – att tycka att det är kul och spännande att uppleva och lära sig nya saker. Vårt motto är att ”Learning is serious fun”, och det är en inställning våra elever har användning för hela livet.

Vi tror på att rörelse gör det lättare att lära sig

På British Junior vill vi skapa de allra bästa förutsättningarna för lärande. Vi och många med oss ser en stark koppling mellan fysiskt välmående och mottaglighet för kunskaper och lärande. En del i ett välmående är att man rör på sig. Det hjälper eleverna att koncentrera sig på lektionerna och må bättre både fysiskt och psykiskt.

 

Lär mer om hur vi uppmuntrar våra elever till rörelse och se några korta rörelsefilmer här.

Kalendarium 2020

 Vårterminen 2020

 • Planeringsdag/skolan stängd 7 jan
 • Skolstart 8 jan
 • Sportlov v 8 (17-21 feb)
 • Påsklov v 15 (6-13 april)
 • Lovdag 22 maj
 • Skolavslutning 10 juni

 Höstterminen 2020

 • Skolstart 17 aug
 • Höstlov v 44 (26-30 okt)
 • Skolavslutning 17 dec

Nyheter

Elever på utbytesresa Under vecka 43 befann sig fem elever från årskurs 8 tillsammans med Ms. Hesse och vår rektor Ms. Ekholm på Sicilien i en vecka på ett Erasmusutbyte. Eleverna bor i italienska familjer och får möjlighet att lära sig en hel del om den italienska kulturen. Resan blev utifrån omständigheterna väldigt givande, dock…

Hej! Då är vi igång ordentligt med läsåret 2021-2022 och det har börjat riktigt bra. Samarbete mellan hem och skola och rörelse på skolan Vi vill som inför alla läsår påminna om att det är viktigt att ni vårdnadshavare stöttar era barn med skolarbetet. Samarbetet mellan hem och skola är en förutsättning för att vi…

I toppen med högsta andelen behöriga lärare Med 94% behöriga lärare placerar sig British Junior Primary i toppen på listan över andelen behöriga lärare i Eskilstuna kommun. Vi är fantastiskt glada för att vårt arbete har gjort att vi ligger så mycket över snittet (63%) i andelen behöriga lärare i Eskilstuna Kommun. Det här en…

 

  Jag vill veta mer

  Skicka in dina kontaktuppgifter i formuläret nedan för att få mer information om British Junior.

  Om du istället vill ansöka om plats på skolan åt ditt barn, klicka på den här länken.

  Namn (obligatoriskt)
  Email (obligatoriskt)
  Telefon
  Meddelande